18.7 C
Tehran

گزارش یورونیوز از درگیری مسلحانه در بیروت بر…

خواندنی

گزارش یورونیوز از درگیری مسلحانه در بیروت بر سر پرونده انفجار مرگبار پایتخت

تصاویر این تظاهرات حاکی از تیراندازی شدید در خیابان‌های بیروت میان شبه‌نظامیان وابسته به جنبش امل از یک سو و احتمالا نیروهای امنیتی از سوی دیگر است.

گزارش‌های رسیده از شنیده شدن صدای تیراندازی و انفجارهای شدید در نزدیکی ساختان دادگستری بیروت حکایت دارد.

فرانس‌پرس در گزارش خود از محل از مردان سیاه پوشی خبر داده که سلاح‌های کوچک و متوسط با خود حمل می‌کردند.

در بیانیه مشترک دو جنبش شیعی حزب الله و امل نیز به همین موضوع اشاره شده و از «تک تیراندازانی که در پشت بام ساختمانها مستقر شده اند» سخن به میان آمده است.

تصاویر ویدیویی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که افرادی مسلح به آر‌پی‌جی در صدد مقابله با تیراندازانی هستند که از بام ساختمان‌های مجاور اقدام به تیراندازی می‌کنند.
ارتش برای آرام کردن اوضاع با خودروهای زرهی به میدان آمده و تحولات جاری سبب شده که این حادثه از یک تیراندازی صرف به درگیری مسلحانه تبدیل شود.

فرانسه ساعاتی پس از آغاز درگیری‌های مسلحانه در بیروت که در پی تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان جنبش‌های حزب‌الله و امل شدت گرفت خواستار خویشتن‌داری طرفین مخاصمه و برقراری آرامش در این کشور شد
الیزه در حالی از حوادث روی داده در بیروت ابراز نگرانی کرده که بنا به آخرین گزارش‌ها دست کم پنج نفر در جریان درگیری‌های یاد شده جان خود را از دست داده و حدود بیست نفر نیز به شدت زخمی شده‌اند.

این حادثه در پی تظاهرات روز پنجشنبه در بیروت شکل گرفت که طی آن حامیان حزب‌الله و امل در اعتراض به رد شکایت‌های مطرح علیه قاضی تحقیق انفجار مرگبار ماه اوت گذشته در پایتخت لبنان به خیابان آمده بودند.

تظاهرات پر حادثه هواداران حزب‌الله و جنش امل پس از آن در بیروت شکل گرفت که دادگاه عالی تجدید نظر لبنان شکایت‌های مطرح شده علیه قاضی بیطار را رد و بدین ترتیب زمینه ادامه فعالیت وی و از سرگیری تحقیقات پرونده انفجار بیروت را فراهم کرد.
شماری از وزرای دولت‌های پیشین لبنان با ثبت شکایت‌هایی از دیوان عالی کشور خواسته بودند آقای بیطار را از ریاست تحقیق در این پرونده برکنار کند.

گفتنی است که قاضی بیطار از زمان به دست گرفتن مسئولیت رسیدگی قضایی به این پرونده تاکنون نخست وزیر و چهار وزیر سابق را احضار کرده، اما پارلمان از لغو مصونیت افراد احضار شده خودداری می‌کند.
تحقیقات بر سر پرونده انفجار بیروت پیش از این در پی شکایت یک وزیر سابق دولت لبنان از قاضی بیطار متوقف شده بود.

در پی متوقف شدن تحقیقات انفجار بیروت، صدها لبنانی از جمله شماری از بستگان قربانیان این حادثه اواخر ماه گذشته میلادی دراعتراض به این مسئله در مقابل ساختمان دادگستری پایتخت این کشور تجمع کرده بودند.

تظاهرکنندگان آنچه آنها فشارسیاسی اعمال شده برای توقف این تحقیقات خوانده شد را محکوم کرده و خواستار معرفی و محاکمه عاملان اصلی این حادثه شده بودند.
نخستین قاضی مامور انجام تحقیقات در خصوص پرونده انفجار مرگبار بندر بیروت که پیش از قاضی بیطار مسئول رسیدگی به این پرونده بود ماه فوریه گذشته در پی صدور کیفر خواست علیه مسئولان ارشد دولتی از کار برکنار شده بود.

قاضی فادی صوان سه وزیر پیشین و همچنین حسان دیاب، نخست وزیر موقت لبنان را به سهل انگاری در ارتباط با حادثه انفجار بندر بیروت متهم کرده بود.

عده‌ای از معترضان در تجمع روز ۲۹ سپتامبر تصویر وفیق صفا، یک مقام ارشد حزب‌الله، جنبش شیعی نزدیک به ایران را در دست داشتند که پیشتر قاضی بیطار را مورد تهدید قرار داده بود.

@mellimazzhabi

More articles

- Advertisement -spot_img گزارش یورونیوز از درگیری مسلحانه در بیروت بر سر پرونده انفجار مرگبار پایتخت♦تصاویر این تظاهرات حاکی از تیراندازی شدید در خیابان‌های بیروت میان شبه‌نظامیان وابسته به جنبش امل از یک سو و احتمالا نیروهای

جدیدترین مقاله