11.9 C
Tehran

به گزارش انجمن ناشنوایان شهرستان خوی در اين…

خواندنی

به گزارش انجمن ناشنوایان شهرستان خوی در اين مراسم جمعي از علاقمندان به اين معلم و همچنين گروه هاي ناشنوايان و اجتماعي حضور داشته و با قرائت فاتحه و نثار گل ياد و خاطره وي را گرامي داشتند.
جبار باغچه‌بان مبتكر آموزش ناشنوايان در ايران، پايه‌گذار آموزش و پرورش پيش دبستاني و از پيشگامان شعر و ادبيات كودكان و بنيان‌گذار نخستين كودكستان و نخستين مدرسه ناشنوايان ايران و همچنين اولين مؤلف و ناشر كتاب كودك در ايران مي باشد.
وي را به عنوان پدر ناشنوايان و يكي از پيشگامان ادبيات كودكان ايران و بخصوص پايه گذار ادبيات نمايشي كودكان (اولين تئاتر كودك) در ايران مي شناسند.
جبار باغچه بان در ۴ آذر ۱۳۴۵ در 81 سالگي در تهران درگذشت.
جناب آقای حسین رحیم نیا مدیرعامل انجمن ناشنوایان شهرستان خوی و دبیرکل امور جوانان کوشای باغچه بان استان آذربایجان غربی در حاشيه اين مراسم گفت: استاد باغچه بان با ايجاد آموزش و پروش ناشنوايان، الفباي گويا و زبان اشاره توانست براي اولين بار ارتباط ميان ناشنوايان را تسهيل كند. با بيان اينكه ناشنوايان پس از تحصيل در مدارس چندگانه باغچه بان وارد دانشگاه مي شوند اظهار داشت: ناشنوايان با مشكلات زيادي در جامعه مواجه هستند كه از اين جمله مي توان به نداشتن كار دفتري و مناسب با شرايط جسمانيشان اشاره كرد كه به رغم سواد دانشگاهي و هوش بالا از آنان در كارهاي يدي مانند كار در كارگاه ها و توليدي ها استفاده مي شود.
وي با اشاره به اينكه در حال حاضر امكانات براي تسهل زندگي ناشنوايان در جامعه وجود ندارد افزود: ناشنوايان به دليل نبود رابط در تمام دستگاه هاي دولتي و ارگان هاي خدماتي دچار مشكل ارتباطي هستند.
حسین رحیم نیا مدیرعامل انجمن ناشنوایان شهرستان خوی ادامه داد: ناشنوايان در بيمارستان هاي كشور بخاطر نبود رابطي كه بتواند مشكل جسمي شان را دقيق به پزشك اعلام كند واقعا دچار مشكل هستند و به رغم هوش و توان ذهني بالا در دانشگاه نمي توانند درس استاد را به خوبي درك كنند و با تمام تلاشي كه انجام مي دهند نمرات خوبي ندارند.
سرکارخانم خاتون رحمتی نیا مربی سرود و مسئول محترم کمیته بانوان انجمن ناشنوایان شهرستان خوی با اجرای سرودملی در این مراسم سرود ملی برنامه را ادامه دادند.
بعد از قرعه کشی برای ۳ نفر برنده جوایزنیز اهدا شدند‌.

بعد پذیرایی کوچکی از مهمانان عزیز شد که پایان برنامه بود.
از تمامی کسانی که در این برنامه کنار ما بودند تقدیر و تشکر خاصی می نماییم.

More articles

- Advertisement -spot_img به گزارش انجمن ناشنوایان شهرستان خوی در اين مراسم جمعي از علاقمندان به اين معلم و همچنين گروه هاي ناشنوايان و اجتماعي حضور داشته و با قرائت فاتحه و نثار گل ياد و خاطره وي را گرامي داشتند.جبار باغچه‌با

جدیدترین مقاله