10.9 C
Tehran

بنزین در دولت سیزدهم روزانه حداقل ۱۰میلیون لیتر…

خواندنی

بنزین در دولت سیزدهم روزانه حداقل ۱۰میلیون لیتر کاهش یافته/ پوشاندن ضعف مدیران وزارت نفت با ایراد اتهام خنده دار به وزیر سابق

📍خبرآنلاین نوشت: سال گذشته و در شرایط تحریم، فروش بنزین یکی از راه های تامین ارز مورد نیاز کشور برای خرید کالاهای اساسی از جمله داروهای کرونا و واکسن بود به طوری که در سال ۱۳۹۹ صادرات بنزین با حدود ۳ میلیارد دلار رتبه اول صادرات کشور را به خود اختصاص داد.

📍 مطمئن‌ترین راه برای فروش فرآورده به نحوی که پول آن به خزانه دولت برگردانده شود، نیز دریافت مبلغ صورتحساب قبل از تحویل فرآورده یا دریافت ضمانتنامه معتبر است؛ پالایش و پخش در سال ۱۳۹۹ با همین روش حدود ۹ میلیون تن فرآورده نفتی را با قیمتی بالاتر از فوب خلیج فارس، صادر و به خریداران تحویل داده بود.

📍تولید روزانه بنزین در سال گذشته ۱۱۵ میلیون لیتر بود، این در حالی است که هم‌اکنون طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش به ۱۰۲ میلیون لیتر در روز رسیده‌است. همین امر باعث شد شرکت پالایش و پخش نتواند تعهدات فروش قبلی که از نظر حجمی تنها ۲ درصد فرآورده صادر شده در سال ۱۳۹۹ است، را تحویل خریداران آن بدهد که نارضایتی هایی را در پی داشته است.

📍از دیگر سو طبق گفته علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی با توجه به عدم عرضه در مکانیزم بورس و نیاز کشورهای همسایه در حال قاچاق شدن است.

📍از اینرو مدیران فعلی پالایش و پخش برای پوشش ضعف مدیریت خود، با فرار رو به جلو اظهاراتی غیرمستند و نادرست درباره قیمت بیان می کنند، در صورتی که قیمت فوب خلیج فارس در زمان عرضه فرآورده‌ها در بورس انرژی مشخص است که بهای فرآورده‌های فروش رفته در فضای رقابتی بالاتر از ‌نرخ فوب خلیج فارس بوده است.
.

More articles

- Advertisement -spot_img بنزین در دولت سیزدهم روزانه حداقل ۱۰میلیون لیتر کاهش یافته/ پوشاندن ضعف مدیران وزارت نفت با ایراد اتهام خنده دار به وزیر سابق📍خبرآنلاین نوشت: سال گذشته و در شرایط تحریم، فروش بنزین یکی از راه های تامی

جدیدترین مقاله